„S úsměvem jde všechno líp“, to znáte, ne? Může se to to zdát jako neskutečná blbost, ale při hlubším zamyšlení to dostává vcelku zásadní rozměr.

Již poněkolikáté jsem se potkal na Internetu s následujícím obrázkem – těžko odkázat nějaký relevantní zdroj, když to sdílí mnoho lidí, tak aspoň na zdroj, odkud jsem si vypůjčil obrázek já.

Ono by pršelo i kdybych nebyl rád, tak jsem radši rád
Ono by pršelo i kdybych nebyl rád, tak jsem radši rád

A dnes nastal přesně ten okamžik, kdy mi to došlo. Možná je to symbolické, že to je právě jeden den před mými 36. narozeninami, a že jsem to třeba stihl v první polovině života, a tu druhou prožiji v necholerické pohodě – což je pro mě osobně vcelku výzva. 🙂

Proč jsme vlastně naštvaní, ničíme se naštvaností a šíříme negativní náladu po celém svém okolí? Vždyť to je vlastně zbytečné. Ta naštvanost a ta špatná nálada přeci nijak nezmění k lepšímu ten stav, který už nastal, ba naopak – je to mnohdy ještě horší. Jasně! Nejde to aplikovat na všechny životní události. Určitě vás už napadají nějaké bizarní příklady – třeba když někdo umře. To by asi bylo hloupé běhat po místnosti, smát se a říkat, že jsem rád, protože by umřel, i kdybych nebyl.

Ale zkuste se nad některými svými postoji zamyslet, a dříve než se naštvete, tak si položte rychlou otázku, jestli je skutečně potřeba, abyste byli naštvaní – nakonec zjistíte, že v 80 % případů jste naštvaní zcela zbytečně, kazíte si náladu. A pokud to je třeba jen špatný den v práci, tak tím, že jste naštvaní, naštvete i několik slabších kolegů (kteří tomu neumí odolat), a když přijdete domů, tak ještě manželku, partnerku apod. Vlastně se z toho může stát taková zbytečná řetězová reakce. No neštve vás to?

Já budu rád, že vás to už nebude štvát, a začnete brát i nepříjemné věci s úsměvem. Aby bylo vše ještě lepší, tak se zamyslete nad tím, jestli se staráte o to, co vám funguje, a řešíte, co nefunguje. Dost často totiž věci, které fungují, vůbec nekontrolujeme, a necháváme je fungovat, až nás pak překvapí, když fungovat přestanou. A jestli jste ve stresu a naštvaní, že nestíháte efektivně práci, tak si můžete přečíst článek, jak být více efektivní.